- Title
- A kelet-közép-európai nyelvi térség
- Title (EN)
- The Central-East European Language Area
- Author
- Nádor Orsolya
- Peer review
- Csernicskó István | Sándor Klára | Žagar Szentesi Orsolya
- Date
- 2023
- Place
- Budapest
- Summary
- A kötet arra keresi a választ, hogy a történeti, politikai mellett nyelvi térségként is értelmezhető-e Kelet-Közép-Európa. A folyamatok megértésének egyik kulcsa az Ausbau és az Abstand nyelvek fogalma, mivel a régió hivatalossá vált nyelvei többségükben vagy az északi, vagy a déli szláv dialektuskontinuumba tartoznak. Ezekhez társul két Abstand nyelv is, a magyar és a román. A történelmi és politikatörténeti kitekintés rávilágít arra, hogy a térségben élő népek kapcsolatait milyen közös, vagy éppen ellentétes érdekek határozták meg. Mivel a saját és a többiek nyelvéhez való viszonyulás az önazonosság alappillére, ráadásul a régió ma államalkotó nemzetei egymáshoz hasonló nyelvtervezési utat jártak be, és a nemzeti nyelv szerepét is hasonló módon értelmezik, arra a következtetésre juthatunk, hogy a nyelvtervezés nemcsak egy vizsgálati szempont, hanem kulcsszerepet játszik a régió múltjának és jelenének a megértésében is. A kimutatható hasonlóságok, sőt azonosságok arra engednek következtetni, hogy Kelet-Közép-Európa, ahol a nyelvhez való központi kérdés több évszázada, nyelvi térségként is értelmezhető.
- Summary (EN)
- The book seeks to answer whether East-Central Europe can be interpreted as a linguistic region as well as a historical and political one. One of the keys to understanding these processes is the notion of Ausbau and Abstand languages since the majority of the official languages of the region belong to either the Northern or the Southern Slavic dialect continuum. They are also associated with two Abstand languages, Hungarian and Romanian. A historical and political perspective reveals how common or conflicting interests have determined the relations between the region's peoples. Since the relationship between one's language and the languages of others is a pillar of identity, and since the nations of the region today have followed a similar language planning path and have a similar understanding of the role of the national language, it can be concluded that language planning is not only an investigative aspect but also a key factor in understanding the region's past and present. The similarities and even identities that can be identified suggest that East-Central Europe, where the central issue of language has been central for several centuries, can also be understood as a linguistic region.
- Publisher
- L'Harmattan
- Co-publisher
- Károli Gáspár Református Egyetem
- Type of publication
- monográfia
- Field of science
- Nyelvészet / Linguistics (13024)
- Keywords
- Kelet-Közép-Európa | dialektuskontinuum | nyelvtervezés | nyelvpolitika | East-Central Europe | dialect continuum | language planning | language policy
- Format
- Text
- ISBN
- 978-963-646-068-6
- Series
- Károli könyvek. Monográfia
- Language
- magyar
- Edition
- Első kiadás
- Rights
- CC BY-NC-ND 4.0